Начало Местен фокус Работещи в три институции в Габрово излязоха на протест с искане за по-високи заплати
2524
България

Работещи в три институции в Габрово излязоха на протест с искане за по-високи заплати

Служители на Агенция по заетостта, Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ и Агенция за социално подпомагане излязоха на протест пред своите офиси в Габрово.„Синдикатът на административните служители" запазва правото си да разширява формите на натиск, в случай че справедливите искания на работниците и служителите не бъдат чути. Време е да разберем, че когато говорим за високи заплати, редовите служители от т.нар. нисш ешелон не взимат такива и това е причината да има напрежение сред служителите в една и съща администрация.

Автор: БТА / Редактор: | 26 Ноември 2025, 15:45 ч.
Работещи в три институции в Габрово излязоха на протест с искане за по-високи заплати
Работещи в три институции в Габрово излязоха на протест с искане за по-високи заплати
Снимка © БТА

Служители на Агенция по заетостта, Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ и Агенция за социално подпомагане излязоха на протест пред своите офиси в Габрово. 

Община Вършец закупи и достави нов електрически автомобил и зарядна станция з

Двадесет и осем жени получиха сертификати за професионално обучение по проект

Паметник на загиналите жители на село Извор във войните за България ще бъде и

Общото събрание на държавите страни по Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване на н

Общинският съвет в Търговище ще разгледа предложения, свързани с дейността и

„Синдикатът на административните служители" запазва правото си да разширява формите на натиск, в случай че справедливите искания на работниците и служителите не бъдат чути. Време е да разберем, че когато говорим за високи заплати, редовите служители от т.нар. нисш ешелон не взимат такива и това е причината да има напрежение сред служителите в една и съща администрация. Гарантирането на нормални условия на труд и вземането на устойчиви решения със сигурност ще доведат до подобряване на административния капацитет. Нека обърнем внимание на служителя, преди всичко като човек, а не като институция. Изказвам благодарност към Вашата медия, за това, че адекватно отразява проблемите в публичната администрация и има волята да чуе гласът на протеста“, каза Даниела Йорданова, председател на Синдикален регионален съюз на КТ "Подкрепа"- Габрово.

От Агенцията по заетостта посочиха, че ще протестират, докато има резултат. Служителите искат да имат нормални заплати, с които да издържат семействата си. По думите им твърденията в обществото, че взема хиляди левове бонуси, са неистински. Протестиращите посочиха, че бонусите са малки и се получават на тримесечие.  Служителите са около 30 души, средната брутна заплата е около 1700 лева, което според тях е обидно за стреса, който понасят при работата си. 

На протеста пред Агенцията за социално подпомагане стана известно, че в подразделението в Габрово и Трявна работят над 40 души. При тях натовареността е най-голяма през лятото, когато от първи юли започва приемането на заявления за всички видове помощи за ученици. С увеличаването на подпомаганите от нас лица, работата се увеличава много, посочват протестиращите. 

От Агенцията за социално подпомагане посочват, че когато всички почиват, те работят най-много. През лятото служителите търсят платени алтернативи в помощ на отглеждането на децата им, защото те не могат да почиват заради натовареността с помощите за учениците. В социалното подпомагане не работят държавни служители и работещите плащат своите осигуровки, не се начислява възнаграждение за прослужено време. С последните индексации заплатите отново не са нормални, смятат протестиращите. Новоназначен служител в агенцията започва с 1600 лева бруто според излезлите на протест. Средната брутна работна заплата в агенцията в Габрово е 2200 лева, допълват служителите. 

Трудещите се в Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ посочиха, че изпълняват цялостен контрол за спазване на трудовото законодателство в област Габрово. Инспекторите контролират изцяло икономическите дейности и се борят със сивия сектор, за което получават недостойно възнаграждение, посочват от агенцията. Брутната заплата на инспектор е 1500 лева, а от нас се изисква да се работи много, а условията на труд са унизителни, посочиха трудовите инспектори. 

Напоследък имам много тежки съмнения дали сегашното ръководство на Република

Община Шумен потърси гаранционна отговорност за установени дефекти по Летния

Трима души в Монтанско са задържани през последните 24 часа за шофиране след

Повечето служители са жени, при тях работи само един мъж. Инспекторите работят по всяко време на денонощието в почивни и празнични дни при злополука. Според протестиращите няма друга такава институция, която да контролира толкова много нормативни актове и да не е обезпечена финансово. 

В Инспекцията по труда в Габрово работят 12 души. Средната чиста заплата, която получават инспекторите, е под 2000 лева, казаха протестиращите. Те искат 20 процента увеличение на заплатите. 

Миналата седмица в Габрово протестираха служители на НСИ и Националния осигурителен институт. Тогава от КТ „Подкрепа“ обявиха, че и през тази седмица ще има протести. По-рано тази седмица служители на „Социално подпомагане“ и „Български пощи“ в Габрово и Севлиево също протестираха за по-високи доходи.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Язовирите в страната са запълнени на над 80% от обема си
Към днешна дата комплексните и значими язовири са запълнени с 5254,3 млн. куб. м вода, което представлява 80,39% от общия им обем. Това съобщи Министерството на околната среда и во ...
Ушата сова, кукумявка и лястовица бяха спасени със съдействието на РИОСВ-София и Спасителния център за диви животни
Експерти от Регионалната инспекция по околна среда и водите (РИОСВ) в София организираха транспортирането на три защитени вида птици до Спасителния център за диви животни „Зе ...
Откриха възрастен мъж от Вършец след близо деветчасово издирване
След близо деветчасово издирване възрастен мъж от Вършец е открит, след като изгубил посока по време на излет за гъби, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Монтана. В неделя 79 ...
На територията на област Благоевград са задържани трима младежи за притежание на наркотици, съобщиха от полицията
Трима младежи са задържани на територията на област Благоевград за притежание на наркотици, съобщиха от Областната дирекция на МВР в града. Мъж на 24 години от Благоевград е задърж ...
Представители на гребните спортове и риболовни сдружения настояха за спешен ремонт на дигата на язовир „Николово“ край Русе
Представители на гребните спортове и риболовни сдружения се събраха на протест под надслов „Да спасим язовир „Николово“: ремонт на дигата, отчетност и нормално во ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Собственикът на корпорация "Куб" Олег Невзоров се намира необезпокояван във Варна
Собственикът на корпорация “Куб” Олег Невзоров се намира необезпокояван във Варна, каза народният представител от “Възраждане” Коста Стоянов на брифинг пред ...
Международният военен турнир „Най-добър войн 2026“ започна във Велико Търново
С откриваща церемония в Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски“ във Велико Търново днес беше дадено началото на Международния военен турнир „Най-добър ...
Язовирите в страната са запълнени на над 80% от обема си
Към днешна дата комплексните и значими язовири са запълнени с 5254,3 млн. куб. м вода, което представлява 80,39% от общия им обем. Това съобщи Министерството на околната среда и во ...
Олег Невзоров е локализиран веднага при стъпването му в България
Олег Невзоров е локализиран веднага при стъпването му в България, каза пред журналисти директорът на Главна дирекция „Гранична полиция“ главен комисар Антон Златанов. П ...
По искане на Районна прокуратура - Плевен е задържана жена за престъпно посегателство над възрастни хора
По искане на Районна прокуратура - Плевен е задържана жена за престъпно посегателство над възрастни хора. Води се разследване за извършени две престъпления - причиняване на лека те ...
Тикер в 15:34 ч.
Собственикът на корпорация “Куб” Олег Невзоров се намира необезпокоя ...
Начало Местен фокус
2524
България

Работещи в три институции в Габрово излязоха на протест с искане за по-високи заплати

Служители на Агенция по заетостта, Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ и Агенция за социално подпомагане излязоха на протест пред своите офиси в Габрово.„Синдикатът на административните служители" запазва правото си да разширява формите на натиск, в случай че справедливите искания на работниците и служителите не бъдат чути. Време е да разберем, че когато говорим за високи заплати, редовите служители от т.нар. нисш ешелон не взимат такива и това е причината да има напрежение сред служителите в една и съща администрация.

| 26 Ноември 2025, 15:45 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Работещи в три институции в Габрово излязоха на протест с искане за по-високи заплати
Работещи в три институции в Габрово излязоха на протест с искане за по-високи заплати
Снимка © БТА

Служители на Агенция по заетостта, Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ и Агенция за социално подпомагане излязоха на протест пред своите офиси в Габрово. 

„Синдикатът на административните служители" запазва правото си да разширява формите на натиск, в случай че справедливите искания на работниците и служителите не бъдат чути. Време е да разберем, че когато говорим за високи заплати, редовите служители от т.нар. нисш ешелон не взимат такива и това е причината да има напрежение сред служителите в една и съща администрация. Гарантирането на нормални условия на труд и вземането на устойчиви решения със сигурност ще доведат до подобряване на административния капацитет. Нека обърнем внимание на служителя, преди всичко като човек, а не като институция. Изказвам благодарност към Вашата медия, за това, че адекватно отразява проблемите в публичната администрация и има волята да чуе гласът на протеста“, каза Даниела Йорданова, председател на Синдикален регионален съюз на КТ "Подкрепа"- Габрово.

От Агенцията по заетостта посочиха, че ще протестират, докато има резултат. Служителите искат да имат нормални заплати, с които да издържат семействата си. По думите им твърденията в обществото, че взема хиляди левове бонуси, са неистински. Протестиращите посочиха, че бонусите са малки и се получават на тримесечие.  Служителите са около 30 души, средната брутна заплата е около 1700 лева, което според тях е обидно за стреса, който понасят при работата си. 

На протеста пред Агенцията за социално подпомагане стана известно, че в подразделението в Габрово и Трявна работят над 40 души. При тях натовареността е най-голяма през лятото, когато от първи юли започва приемането на заявления за всички видове помощи за ученици. С увеличаването на подпомаганите от нас лица, работата се увеличава много, посочват протестиращите. 

От Агенцията за социално подпомагане посочват, че когато всички почиват, те работят най-много. През лятото служителите търсят платени алтернативи в помощ на отглеждането на децата им, защото те не могат да почиват заради натовареността с помощите за учениците. В социалното подпомагане не работят държавни служители и работещите плащат своите осигуровки, не се начислява възнаграждение за прослужено време. С последните индексации заплатите отново не са нормални, смятат протестиращите. Новоназначен служител в агенцията започва с 1600 лева бруто според излезлите на протест. Средната брутна работна заплата в агенцията в Габрово е 2200 лева, допълват служителите. 

Трудещите се в Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ посочиха, че изпълняват цялостен контрол за спазване на трудовото законодателство в област Габрово. Инспекторите контролират изцяло икономическите дейности и се борят със сивия сектор, за което получават недостойно възнаграждение, посочват от агенцията. Брутната заплата на инспектор е 1500 лева, а от нас се изисква да се работи много, а условията на труд са унизителни, посочиха трудовите инспектори. 

Повечето служители са жени, при тях работи само един мъж. Инспекторите работят по всяко време на денонощието в почивни и празнични дни при злополука. Според протестиращите няма друга такава институция, която да контролира толкова много нормативни актове и да не е обезпечена финансово. 

В Инспекцията по труда в Габрово работят 12 души. Средната чиста заплата, която получават инспекторите, е под 2000 лева, казаха протестиращите. Те искат 20 процента увеличение на заплатите. 

Миналата седмица в Габрово протестираха служители на НСИ и Националния осигурителен институт. Тогава от КТ „Подкрепа“ обявиха, че и през тази седмица ще има протести. По-рано тази седмица служители на „Социално подпомагане“ и „Български пощи“ в Габрово и Севлиево също протестираха за по-високи доходи.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Язовирите в страната са запълнени на над 80% от обема си
Ушата сова, кукумявка и лястовица бяха спасени със съдействието на РИОСВ-София и Спасителния център за диви животни
Откриха възрастен мъж от Вършец след близо деветчасово издирване
На територията на област Благоевград са задържани трима младежи за притежание на наркотици, съобщиха от полицията
Представители на гребните спортове и риболовни сдружения настояха за спешен ремонт на дигата на язовир „Николово“ край Русе
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Контекст
Собственикът на корпорация "Куб" Олег Невзоров се намира необезпокояван във Варна
Сфера
Международният военен турнир „Най-добър войн 2026“ започна във Велико Търново
Местен фокус
Язовирите в страната са запълнени на над 80% от обема си
Основна линия
Олег Невзоров е локализиран веднага при стъпването му в България
В детайли
По искане на Районна прокуратура - Плевен е задържана жена за престъпно посегателство над възрастни хора
Контекст
Приемната грижа е изключително ценна мисия
Местен фокус
Ушата сова, кукумявка и лястовица бяха спасени със съдействието на РИОСВ-София и Спасителния център за диви животни
На преден план
Ако искаме стабилно здравеопазване, трябва да задържим младите кадри с реални решения
В детайли
Нови 25 чуждестранни шофьори са назначени в столичния автобусен градски транспорт
На преден план
Община Силистра реализира два проекта за енергийна ефективност в социални услуги
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2026 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2026 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.